Domuz Gribi, namıdiğer H1N1

2009-10-18 15:05:00
Yıl geçmiyor ki yeni ve ölümcül bir hastalık çıkmasın. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, Kuş Gribi, şimdi de Domuz Gribi.
Ekonomik ve sosyal olumsuzluklar yetmezmiş gibi bir de ölümcül hastalıklara yakalanma korkusu içerisinde, fobik bir yaşam sürer olduk vesselam.

Globalleşen dünyada, bir kez daha yabancı ülkelerin derdi yine bizi gerdi diye ifade edilebilecek bu hastalık, ilk defa Meksika ve Amerika'da görülmüş. Virüse bu adın verilmesinin nedeni ise domuz gribine benzerlik göstermesiymiş. İşin garibi virüs, insan, domuz ve kuş gribi virüslerinin karışımı niteliğindeymiş.

Ortaya çıkış sebebi ister özel üretim bir virüs oluşu, isterse insanın düzenini bozduğu doğanın, insandan intikamını alması olsun, kimse böyle bir illete yakalanmak istemez.

Yakalanmayı istememekle yakalanılmayacak bir hastalık olsa ne ala; fakat deve kuşu sendromu ile bu hastalıktan korunamayız.

İş, okul ve aile ortamı içerisinde yaşayan, sosyal bir varlık olan insanın, hastalığa yakalanma korkusuyla asosyalleşerek inzivaya çekilmesi ve evde manastır hayatı yaşaması mümkün olmadığına göre, yeni ortaya çıkan bu viral rahatsızlığa karşı ne gibi tedbirler alınması gerektiğini öğrenmekten başka çaresi kalmıyor sanırım.

Bu konuda ilk olarak, domuz gribi namıdiğer H1N1'in ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. Bilelim ki ona göre tedbir alalım, değil mi ama...

Domuz gribinin belirtileri tıpkı insanda görülen grip belirtileri gibi.
Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, yaygın vücut ağrısı, baş ağrısı, üşüme ve yorgunluk bazen de kusma ve ishal.


İnsandan insana, mevsimsel griple aynı şekilde öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşıyor. Grip virüsü bulaşan bir yere dokunulduktan sonra eller; ağız, göz ve buruna götürüldüğünde de bulaşabiliyor. O yüzden hasta bir kişinin dokunduğu yüzeylere dokunmamak ve dokunulduysa da elleri bol su ve sabunla dezenfekte etmek gerekiyor. Hoş, malum yüzeye hasta bir kişinin dokunup dokunmadığını bilemeyeceğimize göre, ellerin hijyenine her zamankinden daha fazla dikkat etmek gerekiyor demek daha gerçekçi olur sanırım.

Hastalığa yakalanan kişiler hastalığın belirtilerinin görünmesinden bir gün önce ve yedi gün sonrasına kadar hastalığı bulaştırabiliyorlar.

Neyse ki, bu hastalığın tedavisinde ve korunmasında doktor kontrolünde kullanılabilecek ilaçlar mevcut; fakat bu ilaçları doktor önermedikçe ve reçetesiz kullanmamak gerekiyor.

Erişkinlerde acil müdahale gerektiren belirtiler; "nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, sık ve uzun süreli kusma" iken, çocuklarda bu belirtiler; "hızlı veya zor nefes alma, vücutta solgunluk veya morarma, beslenememe, uyarılara cevapta azalma ve uykuya meyil, huzursuzluk ve ateşle beraber döküntü" görülmesidir.

Hastalık belirtilerinizden şüphelendiğinizde evden dışarı çıkmayarak, 112' yi aramanız ve sağlık ekiplerinin gelmesini beklemeniz gerekiyor. Aksi halde, hastalığı daha fazla kişiye bulaştırmanız içten bile değil.

LÜTFEN...
  • Öksürüp aksırırken ağzımızı ve burnumuzu tek kullanımlık bir mendille kapatalım. Sonra da bu mendili çöp kutusuna atalım.
  • Ellerimizi bol su ve sabunla yıkayalım. Alkol içeren antiseptiklerde, hijyen sağlamada yararlı olacaktır.
  • Kirli ellerimizle gözlerimize, ağız ve burnumuza dokunmayalım.
  • Eğer hastalığa yakalanırsak, belirtilerin başlamasından 7 gün sonrasına ve hatta hastalığın geçmesinden bir gün sonrasına kadar evde istirahat edelim.
  • Hastalığı bulaştırmamak için çevremizdekilerden uzak duralım.
  • Bulunduğumuz mekanı sık sık havalandıralım.
Videolu anlatımları her daim daha ilginç ve akılda kalıcı bulan biri olarak, bu konuda Uzman TV'yi ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Konuyla ilgili olarak, Uzman TV eğitsel video içeriğinde neler mi var? Buyrun tıklayın...

1.DOMUZ GRİBİ NASIL TEŞHİS EDİLİR?
2.DOMUZ GRİBİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?
3.DOMUZ GRİBİ ÖLDÜRÜCÜ MÜDÜR?
4.DOMUZ GRİBİNDEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?
5.SIK SEYEHAT EDEN KİŞİLER DOMUZ GRİBİNDEN KORUNMAK İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Şimdi de Sağlık Bakanlığı'nın hazırlatmış olduğu, domuz gribinden korunmak elimizde adlı videoyu izleyelim.
Video: H1n1 Virüsü   Benzer: grip, h1n1, domuz, grip, insan, yaşam

Yazılı ve görsel içerik için http://www.grip.saglik.gov.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Unutmayın, virüsten korunmak elimizde...

25
0
0
Yorum Yaz