Evliliğin temeli saygıdır...

2010-07-22 12:05:00

Evlilik, evlilik, evlilik.

Kimine göre toplumun yapı taşı olan ailenin temellerini oluşturan meşru müessese. Kimine göre ise olsa da olur olmasa da olur, altı üstü bir imza...

Her ne olursa olsun kadın ve erkek arasında yaşanan, oldukça güzel ve yer yer de sancılı bir süreç olarak değerlendirilebilir.

Güzeldir. Çünkü sevdiğin kişi ile bir paylaşım içerisindesindir. "Yalnızlık Allah'a mahsustur" sözünün gereği yapılmış, hayat arkadaşı olacak kişi ile yollar birleştirilmiştir.Tek yol, artık duble yola dönüşmüştür. Hastalıkta ve sağlıkta, iyi günde ve kötü günde yanında bulabileceğin biri vardır. İnşallah tabi...:)

Evlilik aynı zamanda zor bir süreçtir. Dile kolay farklı ailelerde yetişmiş, farklı eğitim süreçlerinden geçip, sosyal ortamlarda yaşamış iki kişiliğin aynı çatı altında yaşamaya başlaması. Sonuç yer yer düşülen anlaşmazlık, çatışma ve gerilim. Ha bir de, ailelerin haddinden fazla müdahalesi varsa seyreyleyin gümbürtüyü. Sözde çocuklarının mutluluklarını isteyen; fakat aşırı koruyucu ebeveyn içgüdüsü ile işleri daha da içinden çıkılmaz hale getiren, mutsuzluğun baş mimarı olduklarının bilincinde olmayan bilinçsiz aileler...

Karşılıklı sevgi, saygı ve güven temeline dayalı evliliklerde ortak bir paydada birleşilebilinirken, kendini mutlu edilmesi gereken birey olarak gören, fakat karşısındakinin de kendisinden aynı şekilde beklentileri olduğunu göz ardı eden empati yoksunu, egoist kişilerin evliliğinde ise sıkıntı boyutu daha ağır basmaktadır.

Şimdi gelelim evlilikte koşulun olup olmaması gerektiğine.

Evet efendim, koşulsuz ve kuralsız bir müessese olmadığı gibi evlilikte yoktur. Vatandaşlığın bile vergi vermek, diğer vatandaşların haklarına saygı göstermek, erkekler için askerlik yapmak gibi koşulları olduğu, aksi taktirde çeşitli cezai müeyyidelere uğranılacağı düşünüldüğünde; çalışanların, çalıştıkları müessesenin kurallarına uyması gerektiği, aksi halde işten kovulmalarının içten bile olmadığı düşünüldüğünde, evlilik müessesesinin kural, kaide ve koşullarının olmayacağını düşünmek oldukça zordur.

Evliliğin temeli saygıdır.Zira güzelliğe doyulur; fakat güzel huya doyum olmaz. Güzel huyun en güzel gösteriliş şekli ise saygı çerçevesinde davranmaktır.

Malum bitmeyen aşk yoktur. Gün gelir sevgi de bitebilir; fakat saygı bitmeden evlilik bitmez...;)

575
0
0
Yorum Yaz