Hoşgeldin Telli Turna

2010-01-16 17:37:00

Dün itibariyle, Pardus'un 2009.1 sürümü yayınlandı. Anthropoides virgo yani telli turna ismi verilen yeni sürüm, KDE serisinin en son kararlı sürümü olan KDE 4.3.4 ' ü kullanıyor. Çok daha fazla donanımı desteklemesi, internette daha hızlı ve güvenli sörf için Mozilla Firefox'un, grafik işleme yazılımı Gimp'in, ofis araçları ailesi Openoffice'in, ekran kartı ve masaüstü efektlerinin bel kemiği Xorg ve programlama araçları Python'un, son sürümlerini içermesi bile, bu sürümün bir an evvel yayınlanmasını beklemek için yeterli bir gerekçe olsa gerek...

Bilgisayarda kuruluma ihtiyaç duyulmaksızın kullanılan, çalışan CD'de yine bu sürümün getirdiği yenilikler arasında yer alıyor.

Buraya kadar iyi hoş; fakat biraz da yeni sürüme yükseltme sırasında karşılaştığım sorundan bahsetmek istiyorum. 15 Ocak tarihi itibari ile sistemi otomatik olarak tarayan pisi paket yöneticim, güncellemeleri otomatik olarak algıladı ve uyarı verdi.

Daha iyi ve güzele terfi için sabırsızlıkla güncelleştirmeleri yükle komutu verdim. Fakat kurulum sırasında, sistemin program çakışma uyarısı vermesi, yükleme işleminin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden oldu.

Pisi download hatası verdiğinde, güncelleştirmeyi konsoldan yapmak gerekiyor.

Konsola, Başlat menüsü- Uygulamalar- Sistem dizini içerisinde yer alan konsol menüsüne tıklayarak ya da Alt+F2 ile çıkan çalıştır satırına, konsole yazarak ulaşabilirsiniz.

sudo pisi help komutu ile aşağıda ekran görüntüsünü yayınladığım yardım menüsüne ulaşabilir ve buradan yapmayı düşündüğünüz işleme uygun komutu seçerek, başına sudo pisi..... eklemek suretiyle, istediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Eveeet şimdi, gelelim pisi güncelleme sorununu nasıl çözdüğüme...

Konsolda iken, sudo pisi ur komutu ile depo veritabanını güncelledim.

Ardından, sudo pisi rdb komutu ile veri tabanını yeniden inşa etmiş oldum.

Geriye girmem gereken tek komut kaldı. O da, sudo pisi up. Bu komutla da, pisi paketlerini güncelledim.

Konsoldan yapılan sürüm yükseltme sırasında da, sistem çakışma uyarısı verebilir. Nitekim, bende verdi. Bu durumda da, upgrade işlemine devam etmeyi seçmelisiniz.

Ekran görüntümden de anlaşıldığı üzere, yeni sürümle birlikte daha fonksiyonel bir hale gelen Pardus, kullanıcıları için her geçen gün vazgeçilmez bir hale geliyor vesselam. Özellikle plasmoidlerden masaüstü dizininde, imleç üstüne geldiğinde, klasörlerin alt dizinlerinin dahi görülüp seçilebilmesi, kullanıcı açısından erişim kolaylığı sağladığı gibi, zaman tasarrufu da sağlıyor.

Pardus'un, bu ve bunun gibi daha birçok yeni fonksiyonunu görmek için, yeni sürümü vakit kaybetmeden yükleyin derim...

Bol Pardus'lu günler dilerim...

Pardus... Özgürlük İçin...

112
0
0
Yorum Yaz