Motor ve şasi no eksik yazılmış...

2009-03-25 16:20:00


Daha önce yeni sistemde araç muayenesi ve dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında burada bilgi vermiştim. Bu postumda ise orada kayıtlı olan hususları dört dörtlük yerine getirmeniz durumunda dahi muayenenizin nasıl onaylanmayabileceği hakkında bilgi vereceğim.
Bu iş ve işlemleri bizzat yaşamış, yaşamakla kalmamış, şaşmışta kalmış biri olarak, geçen haftadan bahsetmek istiyorum. Arabası olmayanların okumaları, menfaatleri icabı olmadığı gibi zaman kaybıdır.Bu cümle itibariyle yol yakınken başka bloga geçin yaw...Gözler

Bu işlere girişenlerin, evvela nasıl olsa MTV'yi (motorlu taşıt vergisini) ödedim.Trafik Polisi de durdurmadı.Onu geç, ceza aldığıma dair sonradan adresime herhangi bir tebliğde de bulunulmadı rehavetine kapılmamasını tavsiye ederim.
2008 eylül ayında trafik cezası almışım ve nasıl olduysa, benim haberim olmadan, 2008 kasımında bana tebliğde bulunulmuş.O yüzden www.gib.gov.tr adresini sık kullanılanlara eklemeniz ve ay sonlarında, düzenli olarak kontrol etmeniz, sizin yararınıza olacaktır.
Benim trafik cezasından haberim, araç muayenesi öncesi olduğundan, garibim ceza yedi aydır beklemedeymiş. Neyse ki gecikme faizleri pek fazla değil de, 115 TL yerine, 138 TL ödeyerek, fenni muayene yaptırabilir, borcu yoktur kağıdı alabildim.

Araç muayene istasyonunda çocuğunu sınava sokmuş veli heyecanı içerisinde beklerken, sıra bana geldi.Muayene sonu eleman: "Aracınızı muayene ettik.Teknik ve donanım yönünden herhangi bir kusur bulamadık" dedi.{#emotions_dlg.cheesy}
Olay buraya kadar güzel, hoş. Derrrrrken, ama ile başlayan ve havada bulut sen bu muayene onayını unut anlamına gelen, cümleleri sıralamaya başladı."Aslında suç sizde de değil, bizde de.Aracınızın şasi numarası ruhsata eksik işlenmiş.Motor numarası da öyle ve motor numarası görülemeyecek bir yerde olduğundan;


1.Yetkili bir servise giderek, motor ve şasi numaralarını tutanağa işletecek ve onaylatacaksınız.

2.Şoförler derneğinden Ek-1 alıp dolduracak, evraklarla birlikte bize geri gelecek, muayeneyi ve Ek-1 belgesini onaylatacaksınız.

3.Muayene istasyonunca onaylanan ve bandrol yapıştırılan Ek-1 belgesi ile trafik tescilde ruhsatı yenileyeceksiniz.Buyur burdan yak, demenin daha güzel bir yolu olabilir mi?

Çocuğun sınavdan başarıyla çıkmasını bekleyen velinin, bilgi ve donanımı tam olan, soruların doğru yanıtlarını bilen çocuğunun, cevap anahtarında sıra kaydırması gibi bir durum ki, sormayın gitsin.
Hayır, zaten yetkili eleman "ama malesef muayeneyi onaylayamadık" dediği anda benim hatlar kopmuş, bi nevi standby konumuna geçmiştim.Bana bu kadar izahatte bulunmana  ne gerek var kardeşim.Kaş çatmış "Al kontağı eline, herkes kendi yoluna" desen daha iyiydi yaw. Bi ara izah edilen iş ve işlemler gözümde o kadar büyüdü ki, yapılacaklar hiç bitmeyecekmiş gibi geldi.Bittiğinde ise elemana teşekkür etmeden geçemedim.Elde mi yaw bitsin artık bu çile derken, yapılacakların izahati bitmiş ve nihayet oradan uzaklaşacağım.Gel de teşekkür etme.(Yok ya çok mu yavan kaçtı acaba.Bi çelenk yaptırsamıydım ki?) İlgili evrakları ve aracımı alarak "hapı yuttun olum sen.Al sana ful ekipman ve bakımlı aracın sonu... Adamlar arabaya değil, bu sefer de ruhsata taktı." şeklinde bir monologla, kendimi eve dar attım.


Ertesi gün okul çıkışı 15:30 gibi ilk işim, bir Fiat servisine giderek, motor ve şasi no tespit tutanağını onaylatmak oldu.
Şasi no kabak gibi görünüyor, gel gelelim motor no saklambaç oynuyor.Eleman pas sökücü döktü, zımparaladı, ayna tuttu nafile.Allah'ın İtalyanları! Fiat Marea sahiplerine işkence etmekten başka derdiniz yok mu kardeşim sizin? İnsan daha kolay okunur bi yere koyar şu numarayı.
Neyse ben beklemekten, özel servis elemanı pas temizleyip, ayna ile görmeye çalışmaktan perişan oldu.

Sabırsızlanan ben (Namı diğer araç sahibi, bahtsız sürücü)
-Aman ustam okuyacak numara kalsın bari. Kırkbeş dakikadır siliyon, zımparalıyon.Tutanağa numara yoktur yazmaya mı niyetlisin yaw...
Fiat özel servis elemanı (Namı diğer bahtsız servis çalışanı)
- Marealar bu konuda baya bi sorunlu. Kaldı ki, sizin aracın motor numarası, ara arkada çıktı..

(Bahtsız araç sahibi içses: Hah, ee ben zor işlerin adamıyım yaw. Arabam da uğraştırıyor. Yapacak bişi yok...Vah garibim bu araçtan sonra görevi bırakmasa bari...Kaş çatmış)
(Bahtsız servis elemanı, içses:Çattık belaya ya.Bu adam da nereden çıktı ya... Arabası daaa, kendisi de cins. Cinnnnnnnnnnnnnnnssssssss.Sabırlı ol olum.Ekonomik kriz var.Evde bebeler var.Bu işi kaybetmemelisin.Üzgün )

Eleman aracı daha da yukarı kaldırtarak, motor altından parçalar sökmeye başladı.
Bahtsız araç sahibi:
-Hadeee, ustam hazır sökmüşken, şanzımanı bi elden geçirip, motora da bi rektefe atsak mı? Ne dersin?
(Benim içses: Yok kardeşim bu adam servis elemanı değil mi yoksa.Acemi la bu.Bi numarayı bulamayan adama, ben araç rektefesi yaptırımıyım be...)
Bahtsız özel servis elemanı:
-Valla daha kolay olurdu.
(Elemanın içses: Yok ülen, bu adamı bana sayıyla mı gönderdiler acaba.Allah'ım neydi günahım.Neyse ya evde çoluk çocuk, kriz, ya sabır, ya sabır, ya sabır....) (Bu adam bi kaç saat daha kalırsa, ya sabır çekmekten ermiş olur, ererim ben yaw...Masum )

Neyse, Hatice'ye değil de, neticeye bakacak olursak, bir saati biraz geçe benim motor no başarıyla okunmuş, tutanağa işlenerek onaylanmıştı bile.Eleman benden, ben beklemekten, motor da zımparalanmaktan kurtuldu.Dil


Sonraki gün, okul çıkışı direk, Şoförler Derneği'ne gittim. Şu ruhsat değişimi için gereken belge, Ek-1'den iki adet ilgili memura doldurtarak tekrar muayene istasyonuna yollandım.Motor ve şasi numaralarını gösteren, servis onaylı tutanak ve Ek-1 belgelerini gören elemanlar, fenni muayene belgemi onayladı ve plakama bandrolü yapıştırdı.Ek-1 belgesine bandrol basıp, onaylayarak, oradan kurtulmamın yolunu açmış oldular.
Bu işlemlerde mesai saatinin bitimine kadar yetişemediğinden, trafik tescil bürosuna sonraki gün gidebildim.Ek-1 belgesi ve eski ruhsatları vererek, yenilenen ruhsatıma ise bir sonraki gün kavuşabildim. Mutluyum gururluyum. Yine olsa yine yaparım.Sasirmis

Ruhsat yenileme ile ilgili, belge görüntülerini de içeren daha teferruatlı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Yani sekiz yıldır bu ruhsatla trafikte fing atan benim emektar, muayenede yeni sisteme takılmış oldu. Allah henüz araç muayenesi yaptırmayan ve ruhsatında ilgili numaraların son 7-8 hanesi yazılı olan araç sahiplerine evvela sabır, ardından kolaylık versin inşallah...

3594
0
0
Yorum Yaz